OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Články

VYBERTE SI Z VIACERÝCH STRÁNOK, ČLÁNKOV JE VEĽA...

VSS Vintorez

 

Bola skonštruovaná v 80. rokoch pre špeciálne jednotky.Jedná sa  o odstreľovaciu pušku malých rozmerov s integrovaným tlmičom.Výzorom trocha pripomína pušku SVD Dragunov. Pracuje na osvedčenom systémezbraní AK, výrobca sa vraj inšpiroval aj mechanizmom VZ.58. Zbraň môže páliťdávkami aj jednotlivými ranami, špeciálne pre zbraň bola skonštruovaná novápodzvuková munícia 9x39 SP-5 a SP-6. Puška požíva 10 a 20 ranové zásobníky aštandardne sa k nej dá pripevniť optika PSO-1 a nočná optika NSPU-3. Na bázeVSS je vyrobený samopal AS Val, ktorý sa od VSS líši len sklopnou pažbou apištoľovou pažbičkou. Zbraň VSS Vintorez má prakticky rovnakú konštrukciu akood nej odvodená bezhlučná útočná puška AS Val, líši sa predovšetkým pevnou pažboua optickým zameriavačom.

Dĺžka zbrane je 894 mm, dĺžka hlavne je 200 mm hmotnosť s prázdnym zásobníkom je 2,6 kg, s nábojmi a optickým zameriavačom PSO-1 3,41 kg.Kapacita zásobníku je 10 alebo 20 nábojov. Teoretická rýchlosť streľby 700 rán za minútu. Dostrel je do 400 metrov cez deň a 300 metrov v noci, reálne použitie sa dá predpokladať na vzdialenosť menej než 300 metrov (limitovaná je predovšetkým vplyvom vetra, tvarom balistickej krivky a dobou letu pomalej strely). Pre špeciálne operácie je možné rozmontovanú zbraň s dvomi zásobníkmi,denným zameriavačom PSO-1 a nočným zameriavačom NSPU-3 prepravovať v kufríku s rozmermi 450 x 370 x 140 mm.

 

 

Airsoftová verzia M1918A2 BROWNING

 

Replika populárneho gulometu BROWNING AUTOMATIC RIFLE (BAR) ktorý bol hojne využívaný armádov spojených štátov. Tento ľahký gulomet bol úspešne používaný v niekoľkých vojnových konfliktoch a to v druhej sv. vojne a vojne v koreji. Za túto dobu si získal veľku oblubu! Postupne bol však nahrázdaný gulometom M249 Minimi (viac o M249 Minimi v predošlom článku) Kvalitné a precízne spracovanie repliky dodáva gulometu veľmi reálny vzhľad. Telo zbrane je kovové, rovnako aj vonkajšia a vnútorná hlaveň. Zbraň zdobí vierohodne zpracovaná plastová pažba a predpažbie imitujúce drevo. Na hlaveň repliky možno umiestniť držadlo pre ľahký a pohodlný prenos i pri celkovej váhe zbrane cca 6 kíl. Samozrejme je tu možnosť uchytenia dvojnožky (bipod v balení). Gulomet má plne nastavitelné mieridlá a skladaciu patku pažby. Táto replika umožnuje strelbu výhradne dávkou, poloha SEMI na replike nieje funkčná.

Úsťová rýchlosť: 400 fps                                               
Váha: 6200g                                                                 
Dľžka: 1210mm                              
Materiál: ocel, hliník, ABS plast
Dĺžka vnútornej hlavne: 490mm
Priemer vnútornej hlavne: 6,08mm
Batéria: zdarma 9,6V 1200mAh a nabíječka
Konektor: malý TAMIYA
Režim strelby: dávkou
Zásobník: Hi-Cap
Kapacita zásobníku: 200bb
Materiál zásobníku: kov
Blowback: ne
Hop-Up: ano regulovalteľný
Obsah balenia: zbraň, zásobník, batéria, nabíječka, bipod

 

 

RECENZIA: Swiss Arms SAR-10

 

Základné parametre:

Váha : 2570g
Dĺžka : 1090mm
Vnútorná hlaveň : 420mm
(na internete sa uvádza 455mm, predchádzajúci majiteľ menil hlaveň, ale menil vraj len za tesnejšiu, každopádne s metrom v ruke som zistil, že hlaveň o dĺžke 455 by pretŕčala von zo zbrane)
Úsťová rýchlosť : 656fps/0,2g BB
Hop-up : nastaviteľný
Typ streľby : Single shot – Bolt action
Pohon : CO2 12g bombička
Počet BB v zásobníku : 28

Ja som si však túto zbraň zakúpil na inzerát a šiel som si pre ňu do Čiech. Teda som nedostal originál krabicu a na viac bola zbraň nastriekaná vo woodland digital, upgrade hlavne, pridaný tlmič, bipod, hejkal a optika 3,5-10x50. Myslím, že obsahom originál balenia je iba RIS koľajnička pre montáž optiky.
Na prvý dojem zbraň pôsobí pekne, nevŕzga a dobre sa drží. Akurát ta farba, ktorá na nej bola sa mi dosť ošúchava dolu a vidno originál čiernu farbu. A to aj pri bežnom nosení v ruke, takže som z tej českej farby dosť sklamaný, samozrejme, že v originál čiernej farbe sa to nikomu nestane 

Po prvých testoch som bol príjemne očarený, ako ďaleko to BB letí... Ale s presnosťou to bolo už trošku horšie. Keďže zbraň disponuje pomerne veľkou silou je potrebné zveriť ju do „zodpovedných“ rúk a  skúsenému hráčovi. Ale takýto hráč bude strieľať na veľké vzdialenosti tak ako sa od odstreľovačky očakáva a tu vzniká problém v presnosti. Keďže originálna hlaveň je strašne krátka a ani nie moc presná, rozhodol som sa použiť MadBull hlaveň o dĺžke 590mm a priemere 6,01mm. Takáto hlaveň podstatne zvýšila šancu na zásah na veľké vzdialenosti. Samozrejme treba používať aj tažké strelivo, aby nebolo veľmi ovplyvňované vetrom. Takýto upgrade však aj zvýši úsťovú rýchlosť.

Hop-up reaguje celkom dobre vzhľadom na vysoké rýchlosti, ktoré BB-čko dosiahne. Len je to už trošku ťažšie s kupovaním náhradných dielov a „spotrebného“ materiálu, keďže v našich končinách taký obchod nemáme. Ja som použil klasickú AEG hlaveň, na ktorej som spravil drobnú úpravu – 2 drážky a používam aj klasické AEG hop-up gumičky, ktoré jednoducho nožničkami skrátim a dotesním izolačnou páskou.

Záver zbrane je gro celého mechanizmu. Pootočiť páčkou, potiahnuť záver k sebe, vrátiť dopredu, zaistiť páčkou a môžeme strieľať. No nejde to tak celkom ľahko v závere je totiž piest a struna. Pri naťahovaní záveru stláčame strunu. V zadnej polohe sa piest zaistí a pri pohybe so záverom dopredu zasunieme do hop komory BB-čko. Pri stlačení spúšte dôjde k uvoľneniu piestu, ktorý narazí do tuby s CO2 bombičkou. Táto má vpredu ventil, ktorý tento náraz otvorí a uvoľní vzduch. Keď chceme záver uvoľniť, napríklad pre výmenu bombičky, vpredu v lúčiku spúšte je jedna „poistka“ a zhora vedľa záveru nad spúšťou je druhá. Táto mi zvykne robiť občas problém pri vracaní záveru do zbrane. Takto sa čas potrebný pre rýchlu výmenu CO2 bombičky môže predĺžiť až na trápne minúty.

Zásobník sa vkladá a vyberá tak isto ako v prípade manuálnych odstrelovacích pušiek. Pažba mne osobne sadne dobre na plece, opriem líce a s radosťou pozorujem hru a usmerňujem pohyb nepriateľa Možno budete túto zbraň považovať za strašne silnú, ale myslím si, že opak je pravdou. Silná zbraň je kalach so 150-tkou strunou, toto je odstreľovacia puška. V mojom prípade má dĺžku 1,3m ale plánujem ešte do leta dať preč tlmič, v ktorom mam schovanú hlaveň a spraviť predĺženie vonkajšej hlavne. A potom nasadiť tlmič tak, aby skutočne fungoval a tlmil. Pretože je táto zbraň bez blow-backu jediný zvuk vychádza smerom na nepriateľa a keď použijete dostatočne veľký tlmič, nepriateľ bude iba cítiť štípance. V praxi, napríklad pri bránení, túto zbraň oceníte, keď nepriateľ má tendenciu kempovať namiesto útočenia. Tam, kde jeho BB-čka dopadnú pred vaše nohy, vy ho zasiahnete aj cez slabší porast. Ale keď sa začnú presúvať traja nepriatelia rýchlym pohybom medzi stromy smerom na Vás, tam treba zložiť s chrbta útočnú pušku a spolu so zameriavačom sa o to postarať...

Tomáš Maják

 

 

     

 

Výcvik vo vedení bojových vozidiel

 

Vodiči z martinského 11. a nitrianskeho 12. mechanizovaného práporu (mpr), spolu s vodičmi z práporu logistickej podpory Topoľčany sa v dňoch 30. a 31. mája 2013 zúčastnili výcviku vo vedení bojových vozidiel – BVP.
Témou zamestnania, ktoré sa uskutočnilo na posádkovom cvičisku Kolíňanský vrch, pod vedením kapitána Andreja Kuklu bolo „Vedenie techniky v zložitých terénnych podmienkach“. Zástupcom riadiaceho bol poručík Peter Humaj.
Samotný výcvik bol rozčlenený na šesť pracovísk. Nosnou úlohou celého výcviku boli praktické jazdy - cvičenie deň/noc na prvom pracovisku, ktoré viedol rotmajster Roman Brúža. Tu si cvičiaci preverili svoje zručnosti vo vedení bojových vozidiel v náročnom teréne, za nepriaznivých klimatických podmienok a aj v noci s použitím nočných pozorovacích prístrojov. Ako nácvik na samotné jazdy slúžilo druhé pracovisko – nácvik radenia rýchlostných stupňov na vozidle s rozpojenými pásmi, ktoré riadil čatár Peter Baráth. Spôsoby samouvoľňovania pásovej techniky BVP pomocou drevenej klády si cvičiaci prakticky precvičili na treťom pracovisku pod vedením rotného Marka Németha. Nemenej dôležité zručnosti si účastníci kurzu precvičili na štvrtom pracovisku – zdravotná príprava, kde si v praxi precvičili spôsoby vynášania raneného z bojového pásového vozidla. Toto pracovisko riadil čatár Juraj Hotovčín. Na piatom pracovisku v poradí boli všetci cvičiaci preskúšaní z pravidiel cestnej premávky a na šiestom im boli názorne predvedené všetky úkony základného ošetrenia a prípravy vozidla na jazdu v noci a za zníženej viditeľnosti. Piate pracovisko riadil rotný Miroslav Nagy a posledné rotný Michal Szabó.
S náročným terénom sa najlepšie vysporiadali a svoje zručnosti najlepšie ukázali desiatnik Zdenko Beňačka (3.mr/12.mpr), desiatnik Jaroslav Búrik (2.mr/12.mpr), desiatnik Tomáš Zabák (2.mr/12.mpr) a Boris Matovič (prlog/ Topoľčany). 

 

 

F22 Raptor

 

Dlho som neprispel niečím zaujímavým a hoci toto sa presne airsoftu netýka, ide o príspevok predstavujúci súčasť americkej armády USAF (United States Air Force) alebo pre iba slovensky hovoriacich, Vzdušné sily spojených štátov.

F-22 Raptor už na prvý pohľad svojím dizajnom vyzerá pekne, no to, na čo bola táto bojová stíhačka stvorená, je viac, než len pózovanie. Jej vývoj trval pomerne dlho, presnejšie od roku 1981 a po mnohých testoch, úpravách a niekoľkých miliardách dolárov daňových poplatníkov sa prvý stroj tejto triedy odlepil od zeme 7. septembra 1997.

Odvtedy bol použitý v takmer každom konflitke, ktorého sa zúčastnilo aj USAF. Hlavnou doménou F-22jky je vzdušná prevaha oproti ostatným stíhačkám, ale tiež je veľmi efektívna pri útokoch na pozemné ciele a získavanie potrebných informácií o nepriateľskom teréne a pohyboch.

Prednosti tohto vzdušného stroja sú stealth (radarová neviditeľnosť), vysoká obratnosť, efektivita voči vzdušným a pozemným cieľom, prehľadnosť o bojovej situácii a precíznosť, čo z neho robí podľa niektorých najuniverzálnejšiu stíhačku, aká bola dodnes vytvorená. A samozrejme, USAF pokladá F-22 raptor za primárneho predstaviteľa svojej sily.

Americký federálny zákon prísne zakazuje predaj tejto stíhačky niekomu inému, ako Ozbrojené sily USA. A na záver malý detail: F22- Raptor lieta, samozrejme, nadzvukovou rýchlosťou.

Nejaké to videjko na záver.
http://www.youtube.com/watch?v=pKJGHDDo3Hc

Článok pripravil: Matas

 

 

AIRSOFTOVÁ 608-SL83 značky JG

608-SL83 je replika veľmi populárnej útočnej pušky G36 vyrábaná firmou JG. Materiál použitý na výrobu tela tejto zbrane je naozaj kvalitný ABS plast, ktorý dodáva zbrani kvalitu a vierohodné spracovanie tela. Špeciálna pevná pažba je vybavená lícnicou. Replika disponuje pevným úchytom pre prenos tak ako to bežne poznáme u zbraní typu G36. Konkrétny model o ktorom Vám tu píšem, teda SL83 je repliká ktorá je osadená optikou a bipodom pre pohodloné držanie zbrane a strelbu v ľahu.


  Samotná váha zbrane je 3715g                                                
  Jej dĺžka je 101 cm
  Dĺžka vnútornej hlavne je 500mm
  Konektor pre batériu je malý Tamiya
  Vo vnútri zbrane je osadený typický mechabox zbraní G36 v3.

  Samotné predpažbie už neposkytuje možnosť domontovania prídavných RIS líšt ale v       tomto prípade vám pomôže zakúpenie a výmena celého predpažbia za RIS predpažbie,   kedy aj samotná zbraň naberie nový nádych
Ku zbrani je dodávaný low-cap zásobník na 20bb batéria 8,4v 1100mAh a nabíjačka.

REPORT z akcie Somálsky Konflikt

 

15.6. 2013 som sa zúčastnil airsoftovej akcie v Dubnici nad Váhom s názvom Somálsky konflikt. Presnejšie v lese nad  starou strelnicou (niekde za ZTS-kami). Chcel by som vás oboznámiť s touto akciou a určite Vás pozvať na daľšiu akciu v réžii týchto organizátorov :) Organizátori: Erik Šebok a Maroš Tomáška. Tu je krátke info o akcií:

Vstup :
Vstupné : 0,50€ (voda, materiál na hru)18+ free15+ súhlas rodiča (je len formalita )

Fps limit :

do 400 fps – streľba nad 10 m full auto

od 400 do 450fps – streľba nad 15 m full auto

od 450 do 500fps – streľba nad 20 m full auto

Sniper 650 -700 max fps streľba nad 25 m

Pravidlá :

Povinná výbava : okuliare – maska. Hráč je povinný sa chrániť pred účinkami airsoftových zbraní REFLEXNÁ VESTA- Hráč ktorý, nebude mať pri sebe reflexnú vestu nebude pustený do hry!!!Povinný dresscode pre danú frakciu.Každý hráč je povinný dodržiavať airsoft pravidlá.Hrá sa za každého počasia.Pyrotechnika zakázaná, dymovnice tiež.Respawn- čas podľa počtu hráčov.Budú povolené aj LARP zbrane tipu mačeta, dýka, nôž (vyrobené z molitánu, kartón,pena). Pred začiatkom hry sa LARP zbrane skontrolujú. Kto chce byť veľmi kreatívny, môže si natrieť tvár čiernou maskovacou farbou, pokiaľ ju nemáte, nejaké budú k dispozícii.Na parkovisku nestrielať a netestovať zbrane, pretože sa parkovisko nachádza v záhradkárskej oblasti, nechceme predsa problémy, ale príjemne si zahrať!!! Bude na to vyhradený priestor.
Úlohy :

Primárne- pre klany- Poraziť národnú gardu, zabiť diktátora Barreho a jeho ochranku, vyhodiť do vzduchu sídlo diktátora.

- Pre národnú gardu a pre Barreho- ubrániť sa útokom klanov na ich základňu. Ochrániť diktátora za každú cenu. Diktátor sa musí zachrániť útekom zo Somálska do exilu.

Sekundárne- Nechajte sa prekvapiť, oznámené budú počas bojov, aby to bolo nečakané.


Strany:1. klan Habr Gidir2. klan Abgal3. národná garda4.diktátor Barre a ochranka

The United Somali Congress (USC) bude rozdelené na 2 klany:

1. Habr Gidir- červená páska- Pre túto frakciu budú úlohy neskôr oznámené v scenári. Povinný dresscode- tričko, košeľa, dlhý rukáv, tepláky, prípadne tielko, z uniformy len maskáče najlepšie KLASICKÝ WOODLAND. Inšpirovať sa môžete podľa obrázkov, ktoré neskôr upneme. Vesta povolená, Prilba zakázaná. Namiesto toho si prineste šiltovku, baretku, šatku na hlave, čiapku. Prosíme vás ,aby ste došli v týchto veciach vyššie spomenutých, chceme predsa napodobniť reálnu situáciu. V jednoduchosti je predsa krása:)

2.Abgal- žltá páska- Pre túto frakciu budú úlohy neskôr oznámené v scenári. Povinný dresscode- tričko, košeľa, dlhý rukáv, tepláky, prípadne tielko, z uniformy len maskáče najlepšie KLASICKÝ WOODLAND. Inšpirovať sa môžete podľa obrázkov, ktoré neskôr upneme. Vesta povolená, Prilba zakázaná. Namiesto toho si prineste šiltovku, baretku, šatku na hlave,čiapku. Prosíme vás ,aby ste došli v týchto veciach vyššie spomenutých, chceme predsa napodobniť reálnu situáciu. V jednoduchosti je predsa krása:)

Národná garda- modrá páska- dresscode- Hráči majú povolenú uniformu najlepšie KLASICKÝ WOODLAND, prilbu, vestu a iný equipment hráča:)

Diktátor Barre a jeho ochranka- hnedá páska- ochranka musí mať čierne oblečenie, môže mať aj maskáče na nohách, prilby, vesty a podobné veci povolené. Barre nosí najradšej bielu uniformu, je to jeho veľká záľuba.

Scenár:Od roku 1990 aj príslušníci klanu Ogadeen vytvorili protivládne ozbrojené milície Somali Patriotic Movement (SPM) a pokúšali sa ovládnuť južné provincie Bay a Lower Juba. Na konci roku 1990 Barrého režim nemal pod kontrolou viac ako 90% percent územia krajiny. Zvyšok krajiny kontrolovali rôzne politické hnutia založené na klanovej báze. Somali National Movement (SNM) kontroloval severozápad krajiny , Somali Salvation Democratic Front (SSDF) kontroloval severovýchod krajiny a Somali Patriotic Movement (SPM) juh krajiny. V januári 1991 sa niekoľko jednotiek ozbrojených milícií týchto politických hnutí priblížilo k hlavnému mestu , ktoré rýchlo padlo do ich rúk. 27.januára 1991 Siad BARRÉ utieká s 27 000 000 dolárov z centrálnej banky do exilu v Nigérii . Moc v krajine preberá koalícia klanov ktorú tvorili United Somalia Congress (USC) Somali Salvation Democratic Front (SSDF), Somali Patriotic Movement (SPM), Somali Democratic Movement (SDM) . Po prevzatí moci sa United Somalia Congress (USC) rozdelila na dve znepriatelené skupiny . Jednu viedol Ali Mahdi Muhammad ktorý sa vyhlásil za prezidenta a obklopil sa politickými a vojenskými špičkami Barrého režimu (napr. bývalý minister financii Mohamed Sheikh Osman alebo bývalý šéf tajnej polície Ahmed Jilow ). Druhú tvorili Mohamed Farah Aidíd , SPM a SNM ktorí odmietli akceptovať "zvoleného" prezidenta. A občianska vojna bez víťaza sa mohla začať.....

Ja som hral za Národnú gardu a môžem povedať, že som si hru na 100% užil a vybláznil som sa :) Organizácia bola perfektná, nedošlo k žiadnym závažným problémom až na jeden podľa mňa nevydarený vtip kedy si zrejme niekto nepekne vystrelil z môjho kamoša a zároveň týmového spoluhráča. A taktiež nezhody na konci hry. Ale to nebola chyba organizátorov.  Po inštrukciach na respawnoch sme si zvolili velitela gardy a hurá do hry. Darilo sa nám odolávať útokom nepriateľa, ale aby sme mali čo robiť boli sme vysielaní na rôzne sekundárne misie ako napr.: zaistiť nepriateľské vozidlo a prehľadať ho, alebo "odstániť" označenú osobu. Akcia sa mi veľmi páčila, len škoda že nebolo povolené pyro, ale nevadí organizátori na to mali asi pádne dôvody :) Chcel by som sa touto cestou poďakovať organizátorom a určite sa teším na ďaľšiu akciu v réžii chalanov a určite si ju nenechajte ujsť ani vy ;) :) A mimochodom vyhrali modrí a hnedí tj. Národná garda a diktátorova osobná ochranka.Report z akcie pre vás pripravil redaktor -Slovak-  

 

 

M249 - Podpora a presnosť v jednom

 

V roku 1984 zaviedla americká armáda do výzbroje svoju vlastnú verziu belgickej FN Minimi. Ide o ľahký guľomet využívajúci muníciu ráže 5,56mm a od invázie do Panamy sa zapojila táto zbraň do každého väčšieho konfilktu. Môže sa pochváliť veľmi ľahkou výmenou hlavne pri prehriatí alebo zaseknutí munície a skvelou kompatibilitou zásobníkov. Pojme totiž dve verzie podvesných zásobníkov, jedne menší, o kapacite guľometného pásu so sto nábojnicami a druhý, väčší, s kapacitou až dvesto nábojníc. Tiež je táto zbraň plne kompatibilná s klasickými zásobníkmi verzie M4/M16, či už ide o 20, 30 alebo 45 ranové. Táto vlastnosť našla svoje využitie v mnohých ťažkých situáciách, keď nebol čas prebíjať guľometné pásy, ale sa len rýchlo nabil klasický zásobník poskytnutý iným vojakom. Zaujímavosťou je, že pri svojej rýchlej kadencii a plnom páse nábojníc dokáže M249 poskytnúť kryciu paľbu rovnajúcu sa až dvanástim útočným puškám. Ako je na tom ale airsoftová verzia tejto zbrane?

Jej výrobe do airsoftu sa venuje viacero firiem. Medzi značkové patrí CA, G&P, či STAR. Lacnejšiu verziu pokrýva A&K, prípadne PJ, ktorá od A&K tieto guľomety odoberá a upravuje ich vnútorný mechanizmus niektorými súčiastkami podľa seba. Osobne by som šiel do lacnejšiej verzie, zvyknú byť vcelku väčšinou nezávadné a aj keď je treba niečo vymeniť, do 100€ sa človek pri údržbe vojde a stále je to len polovica z ceny zbrane od CA či G&P. Stojí ale za zmienku, že zatiaľ čo CA a A&K používajú identický typ mechaboxu do svojich zbraní, ktorým je špeciálna verzia pre M249, G&P využíva veľmi rozšírenú verziu 2 (M4, M16, SCAR, atď...). Pre uspokojivú efektivitu zbrane základ od G&P či A&K stačí, no pre skutočnú podporu, ktorá priklincuje protivníka k zemi a spôsobí mu nejaký ten obličkový záchvat, je vhodný upgrade na 150-tku strunu, solídnu vzduchotechniku a presnú hlaveň. S takými súčiastkami sa už dá vyvinúť nejaký ten tlak, roztrhať pár maskáčov a poskytnúť svojmu tímu dosť času na obkľúčenie nepriateľa, prípadne stiahnutie sa na defenzívne pozície.

Čo nás ale tiež zaujíma pri tejto zbrani, je jej zovňajšok. Ako väčšina amerických zbraní, aj M249 má nespočetne veľa možností na vizuálnu úpravu. A kto predsa nechce, aby jeho zbraň vyzerala sexi? Na výber je toho skutočne mnoho a ako pri všetkom, ide len o financie a schopnosť vedieť tieto časti zohnať. Tu máme taký jednoduchý zoznam:

Pažba:
- teleskopická výsadkárska
- klasická pevná
- typ M4 (akýkoľvek typ kompatibliný s mechanizmom ako na M4)

Predpažbie:
- Klasické pevné s chladiacimi otvormi nad hlavňou
- RIS spodok, chladiace otvory nad hlavňou
- RIS spodok aj vrch

Telo zbrane:
- RIS lišta pred zadnými mieridlami



Každá M249 prichádza s nožičkami (bipodom), ktorý sa dá odstrániť a pokiaľ je na predpažbí spodná RIS lišta, je veľmi častým vylepšením predná rúčka (foregrip). Ako optiku by som ja osobne odporúčal Elcan 4x, alebo Specter DR. Tieto sú zaužívané pri podpornej paľbe, pokiaľ ale pomeníte svoju M249 do podoby útočnej pušky s veľmi veľkým zásobníkom a nejakým tým kilom navyše (častá konfigurácia býva foregrip, teleskopická pažba a menší zásobník typu storanový), je vhodné použiť aj optiku ACOG, prípadne kolimátor Eotech.

Koniec koncov, je len na každom z nás, či sa rozhodneme pre ten údel ľahkého guľometu tvoriaceho veľmi ťažký osud svojou váhou a spotrebou munície a do akej miery necháme vyniknúť na povrch krásu tejto zbrane. A ako ja rád hovorím, najlepšie je aj tak ísť na nepriateľa zozadu a bez lásky!

 

5.Pluk Špeciálneho Určenia - Žilina

Niečo o vzniku
1. novembra 1992 bola 22. výsadková brigáda špeciálneho určenia v Prostějove reorganizovaná a premenovaná na 6. špeciálnu skupinu.V rámci delenia bývalej Československej armády boli vyčlenené materiálne prostriedky na vytvorenie 3.špeciálneho odriadu, dislokovaného do posádky Žilina.

Po pohovoroch sa zo 6. špeciálnej skupiny hlásili do služby v 3. špeciálnom odriade prví dobrovoľníci, dôstojníci a práporčíci slovenskej národnosti, čím vzniklo organizačné jadro 3. špeciálneho odriadu.  Po prijatí zákona o zániku ČSFR a vytvorení národných republík, Slovenskej a Českej, bolo prijaté politické rozhodnutie o vytvorení Armády Slovenskej republiky. Bolo rozhodnuté, že súčasťou jej budovania bude aj výsadkový útvar špeciálneho určenia, svojím predurčením začlenený do systému spravodajského zabezpečenia a obrany Slovenskej republiky.
od 2. novembra do 11. decembra 1992 absolvovala skupina dôstojníkov a práporčíkov z 13. a 14. prieskumného práporu špeciálny precvičovací kurz v 6. špeciálnej skupine

v dňoch 17. a 18. novembra 1992 bol, už za účasti budúceho veliteľa 3. špeciálneho odriadu plukovníka Jozefa Tučeka, vykonaný kombinovaný presun po železnici a vlastnej osi do posádky Žilina

1. januára 1993 vnikla samostatná Slovenská republika, s ktorou bola vytvorená i Armáda Slovenskej republiky

4. januára 1993, na základe rozkazu veliteľa ASR, prevzal velenie nad novovytvoreným 3. špeciálnym odriadom plukovník Jozef Tuček

29. januára 1993 vykonali príslušníci 3. špeciálneho odriadu prvú slávnostnú vojenskú prísahu, čím na seba prevzali svoj diel zodpovednosti za obranu Slovenskej republiky

1. mája 1993 bol rozhodnutím veliteľa Armády Slovenskej republiky 3. špeciálny odriad začlenený do systému bojovej pohotovosti

22. augusta 1994 bol Rozkazom ministra obrany Slovenskej republiky č. 53 útvaru priznaný čestný názov "Žilinský pluk Jozefa Gabčíka"

v máji 1995 bol do funkcie veliteľa 3. špeciálneho odriadu ustanovený podplukovník Jozef Krištofiak

k 1. októbru 1995 bol útvar reorganizovaný a premenovaný na 5.pluk špeciálneho určenia

30. januára 1997 bola útvaru ako prvému v histórii Armády Slovenskej republiky, rozkazom prezidenta Slovenskej republiky, prepožičaná bojová zástava

vo februári 2001 bol do funkcie veliteľa 5. pluku špeciálneho určenia ustanovený podplukovník Ľubomír Šebo

od 1. októbra 2001 bol 5. pluk špeciálneho určenia reorganizovaný a profesionalizovaný na 85 %

od roku 2002 je pluk plne profesionalizovaný

v súčasnosti je pluk zaradený do podriadenosti Generálneho štábu ozbrojených síl Slovenskej republiky
-Slovak-

Aligátor

 

Určite ste už počuli o vozidle menom "aligátor" tu je o ňom pár informácií.
Súčasný svetový trend zbrojnej výroby sa vyznačuje zníženým záujmom o rozsiahlejší nákup ťažkej bojovej techniky. Pre armády je zaujímavejšie doplniť svoj park o ľahké mobilné prostriedky, schopné niesť zbraňové systémy s rovnakou účinnosťou ako ťažká technika, pri podstatne nižších prevádzkových nákladoch.
ALIGATOR 4x4 je predstaviteľom novej kategorie vojenskych vozidiel nielen v Armáde SR, ale aj v armádach vyspelých krajín. Požiadavky na takéto vozidlá sa začali formulovať po vypuknutí viacerých lokálnych vojnových konfliktov. Jednou z hlavných požiadaviek na súčasné ozbrojené sily je schopnosť rýchleho presunu na taktickom a operačnom stupni, plná operačná schopnosť bezprostredne po dosiahnutí cieľa presunu a relatívne dlhý čas nasadenia pri nízkej úrovni logistickej podpory. Výsledkom týchto snažení sú vozidlá vyvinuté v posledných rokoch.
Na teritóriu bývalej východnej Európy takýto typ bojového vozidla absentuje. Preto sa slovenské firmy rozhodli zahájiť vývoj a výrobu týchto prostriedkov, ktoré v rôznych modifikáciách môžu byť popri armáde využité v civilnej obrane, polícii, bankovníctve a podobne.  V Slovenskej premiére sa tento moderný prostriedok predstavil zástupcom GŠ Armády SR, zainteresovaných ministerstiev a spolupracujúcich organizácií dňa 30.4.1997 v Jasenskej doline pri Martine. Predstavovaný prototyp mal následne svetovú premiéru na brnenskej výstave vojenskej techniky IDET 97.  Ide o ľahké, rýchle, obojživelné kolesové obrnené vozidlo s náhonom 4x4 vo verzii pozorovacie veliteľské stanovište (PVS), určené na zabezpečenie spojenia na stupni prápor-brigáda.
Hlavným riešiteľom vývoja vozidla ALIGATOR 4x4 je spoločnosť TRANSMISIE a.s. Martin. Na vývoji sa však významnou mierou podielali aj špecializované pracoviská Armády SR, pričom veľký rozsah vývojových prác na účelovom vybavení vozidla zabezpečuje VTÚ Liptovský Mikuláš. V roku 1993 bol projekt ponúknutý potencionálnemu výrobcovi ZŤS TEES, a.s. Martin. V roku 1994 boli uskutočnené prezentácie na pôde zainteresovaných ministerstiev. Ďalším veľmi významným medzníkom bolo pristúpenie Kerametal,a.s. do financovania tohto projektu v roku 1996Posledné vývojové etapy boli ukončené koncom roka 1999. Prototyp bol podrobený náročnému programu podnikových skúšok realizovaných na špecializovaných pracoviskách na Slovensku aj v zahraničí. Ostrelovacie skúšky karosérie, kontrolné a vojskové skúšky vykonali špecialisti VTSÚ Záhorie, skúšky spojovacej a špeciálnej techniky realizoval VTÚ Liptovský Mikuláš. Vozidlo absolvovalo rozsiahle skúšky jazdných vlastností a životnosti. Je možné konštatovať, že vozidlo spĺňa požadované parametre.
ALIGATOR je kolesové vozidlo so stálym pohonom 4x4, dosahujúce veľmi dobrú pohyblivosť v teréne aj na ceste. Kolesá sú nezavisle zavesené, odpružené vinutými pružinami s teleskopickými pružinami. Pancierová korba so špeciálnym obkladom je odolná voči priebojno-zápalným protipancierovým strelám kalibru 7,62mm a črepinám ručných granátov všetkych typov. Tlak v pneumatikách môže byť centrálne riadený počas jazdy. Na núdzový dojazd v prípade straty tlaku v pneumatikách, sú kolesá vybavené dojazdovou vložkou.
Spoločnosť TRANSMISIE a.s. Martin má pripravené alebo rozpracované rôzne modifikácie a verzie: ALIGATOR 4x4 PC-policajná verzia, ALIGATOR 4x4 PV-priezkumné vozidlo, ALIGATOR 4x4 PVS-pohyblivé veliteľské stanovište, nosič PLRS IGLA, nosič rádiolokatora, ťahač mínometu, zdravotnícke vozidlo, nosič granátometu, nosič guľometu s kalibrom 12,7mm, nosič PTRS a iné. Pre nadstavby s väčšími požiadavkami na priestor je pripravovaná modifikácia vozidla ALIGATOR 6x6.
Konštrukcia vozidla
ALIGÁTOR je veľmi variabilné vozidlo. Pri jeho vývoji boli zohľadnené a dodržané všetky normy NATO, čo ho robí úplne kompatibilné s podobnými prostriedkami západných armád.
Hlavné časti vozidla :

pancierová karoséria s keramickým obkladom
motor s prevodovkou integrovanou v monobloku  (umiestnený vpredu)
podvozok
spojovacia výbava
zariadenie pre plávanie (lodná skrutka)
pozorovacie prístroje (deň-noc)
Bojový priestor je tvorený pancierovanou kabínou a slúži na ochranu osádky. Je vybavený filtroventilačným a protipožiarnym zariadením. Filtroventilačné zariadenie umožnuje osádke pracovať v priestoroch kontaminovaných rádioaktívnymi, chemickými a biologickými otravnými látkami. Súčasťou výbavy je klimatizačné zariadenie, ktoré vytvára prijateľnú teplotu v priestore osádky v rozsahu teplôt okolia od -30 do +50 °C.Na maskovanie v teréne využíva 6ks dymových granátov umiestnených na vozidle.
Motor - vo vozidle je zabudovaný nemecký preplňovaný radový 6-válec s turbodúchadlom s integrovanou chladiacou jednotkou (tzv. "power back") s priamym vstrekovaním typ "DEUTZ".
Väčšina komponentov, z ktorých vozidlo pozostáva je zahraničného pôvodu. Preto výrobca okamžite po zhotovení prototypu rozbehol náhradu komponent, ktoré chce v maximálnej miere zameniť slovenskými. Pochopiteľne rovnocennej ak nie aj vyššej kvality a úžitkových vlastností. Vyžaduje si to doplnkový vývoj nakoľko v SR sa agregáty požadovaných parametrov nevyrábajú, ale vyrábať sa dajú (technicky aj technologicky).
Takticko-technické údaje Osádka 1+3 (napr. vodič, veliteľ, dvaja spojári ) Výkon motora 146kW pri 2300 ot., obsah 7146 cm3 Prevodovka 6-stupňová, automatická s integrovaným retardérom Celková hmotnosť 6 700kg (možnosť prípadného vysadenia z lietadla, vrtuľníka) Max. rýchlosť na ceste 120km/h Max. rýchlosť na vode 5,5km/h Pohon 4x4 Merný výkon 21kW/t Spotreba 22-30 litrov / 100km - podľa terénu Dojazd min.600km Šírka priekopy 80 cm Bočný náklon 40% Kolmý stupeň 0,45m Predný nájazdový uhol 70o Zadný nájazdový uhol 42o Svetlá výška 375mm Stúpavosť 60% (pozn. 100% = 45o) Rýchlosť plavby 7 km/h DxŠxV 4340x2280x1950mm
-Slovak-

 

GRAND POWER

 

   Výnimočnosť zbraní GRAND POWER je v unikátnej patentovo chránenej konštrukcii systému uzamykania záveru rotáciou hlavne. Tento spôsob uzamykania zvyšuje komfort streľby najmä dvoma spôsobmi - výrazne eliminuje zdvih zbrane po výstrele a zbraň „nekope“. Sila pôsobiaca do ruky strelca po výstrele  je výrazne nižšia oproti zbraniam porovnateľného kalibru. Samozrejme k tomu patrí výhodná cena a expresne rýchly servis všetkých modelov.


Charakteristickými vlastnosťami zbraní GRAND POWER sú vysoká presnosť streľby, životnosť a spoľahlivosť pri použití rôznych typov munície. Tieto vlastnosti sú výsledkom unikátnej konštrukcie odomykania záveru pomocou rotácie hlavne o 42° po priečne uloženom čape chránenej medzinárodným patentom. Nemalý dôraz je však kladený i na remeselné spracovanie strelných zbraní. Povrch kovových súčiastok je nitridovaný metódou Tenifer-QPQ a hrubostenná hlaveň má s ohľadom na kvalitu použitého materiálu a jej hrúbku garantovanú životnosť 50 000 rán. Parametre výroby a rozsah tolerancii jednotlivých súčiastok tak zaručujú vysokú kvalitu finálneho produktu vyrobeného v triede presnosti IT 5.

Zbrane Grand Power, muníciu a ich príslušenstvo nájde v každom dobrom e-shope!

 

TASMANIAN TIGER

 

Značka s TASMÁNSKYM TIGROM v logu je známy výrobca produktov a vybavenia pre vojenské a policajné zložky s mnoho spokojnými zákazníkmi po celom svete! Za 6 rokov si táto značka vybudovala bohatú klientelu spokojných zákazníkov ako jeden z najlepších profesionálnych výrobcov vybavenia.

Značka TASMANIAN TIGER (ďalej ako TT) sa dostala do povedomia svojimi špičkovo prevedenými batohmi pre rôzne účely či už to boli batohy pre jednotlivých vojakov pre misie až na niekoľko týždňov, batohy ostrelovača s rýhloupínacím systémom, veľké batohy pre dopravu, alebo mnoho funkčných batohov pre medikov, alebo klasické batohy pre denné použitie. TT poskytuje správny model pre všetky oblasti aplikácie a pôsobenia. Technicky vyspelé nosné systémy špeciálne vyvynuté aj pre extrémne ťažké náklady robia zo značky TT absolútnu špičku. Pri vývoji produktov tejto značky ťažia patenty so značky TATONKA - sesterskej spoločnosti, ktorá má niekoľko desaťročné skúsenosti z výroby vysoko kvalitných batohov. TT stavia na týchto patentoch a skúsenostiach a tak je skochpná ponúknuť ergonimicky premyslené batohy s tým najväčším komfortom pri ich nosení. To robí značku TT jednou z tých nakvalitnejších na európskom trhu. Popri batochoch vyrába spoločnosť aj veľké množstvo taktických doplnkov ako sú vesty, sumky, hydratačné batohy a mnoho iného.

   

Tým najlepším distribútorom pre túto značku u nás na Slovensku je obchod Tactical DC vo Zvolene (www.6mm.sk)

FED Alpha nástupca Humvee?

 

Už aj vojaci riešia spotrebu paliva. FED ALPHU vyvinuli v rámci programu zameraného na hospodárnosť daného druhu vozidla.

Program FED (Fuel Efficient Ground Vehicle Demonstrator ) spoločnosti Ricardo bol spustený v roku 2008 a jeho cieľom je vytvoriť radu ľahkých taktických kolesových vozidiel pre vojenské využitie, ktoré v porovnaní so súčasnými strojmi ponúknu výrazne nižšiu spotrebu paliva. Prvý zástupca s označením ALPHA bol navrhnutý podľa požiadaviek, ktoré vypísala Armádna tanková divízia pre výskum, vývoj a konštrukciu (TARDEC). Toto vozidlo bolo testované v armádnom priestore Aberdeen v Marylande. Počas dvojročného testovacieho programu dosiahol FED ALPHA oproti americkou armádou používanému M1151 HMMWV, z ktorého vychádzal civilný Hummer H1, o 72 % nižšiu spotrebu paliva. Počas testov sa pritom pohyboval po bežných cestách, v náročnom teréne a plnil podobné úlohy ako pri ostrom bojovom nasadení.

FED ALPHA so štvormiestnym interiérom má skelet karosérie a niektoré povrchové panely z ľahkých hliníkových zliatin Alcoa Defense. Hlavné časti karosérie a podvozku sú vybavené pancierovaním, ktoré má ochrániť hlavne posádku vozidla. Vpredu je uložený preplňovaný vznetový štvorválec Cummins ISB o objeme 4,5 litra s výkonom 150 kW (204 k) je spojený so šesťstupňovou automatickou prevodovkou Aisin, pomocou ktorej sú poháňané  všetky kolesá. Súčasťou výbavy vozidla je systém, ktorý vodiča informuje o tom, ako čo najhospodárnejšie zaobchádzať s palivom. K zníženiu spotreby majú prispievať aj pneumatiky Goodyear Fuel Max s nízkym valivým odporom, ktoré boli vyvinuté priamo pre toto vozidlo.

 

HK M27 IAR (AEG)

 

VFC pred akousi dobou pomocou teaseru predstavilo svoju novú AEG repliku zbrane M27. Teraz túto repliku uvolnili do predaja zatiaľ žial len pre Ázíjský WGC shop za 427 dolárov. Dúfajme spolu airsofťáci že táto replika sa čoskoro dostane aj na náš európsky trh nakoľko sa jedná o veľmi podarený kúsok!!

 

 

GLOCK 34c od WE, dočkáme sa?

 

WE nám podľa všetkého čoskoro naservíruje svoju ďaľšiu repliku z populárnej série Glock 34c. Znova sa dočkáme dvoch streleckých režimov, teda: jednotlivo a dávkou. Je jasné, že vývoj plynových airsoftových zbraní značky WE znova postúpil dopredu! Uvidime kedy sa tejto repliky dočkáme aj na našom trhu!


Video 1:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=j_O6bF_Q07Y

Video 2:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4sAoskeY57o